Yazın tam ortasına geldiğimiz bu günlerde sıcak havalar etkisini iyice göstermeye başladı. Sıcak havalar biz insanları etkilediği gibi evcil dostlarımızı da aynı şekilde etkilemektedir. Özellikle artan hava sıcaklıkları ile birlikte su ihtiyacı evcil dostlarımız için de yaz aylarında normale göre daha fazla olmaktadır.  Bu nedenle onlara sık sık taze ve çok soğuk olmamak kaydıyla serin su vermek gerekir. Köpeklere ve kedilere sıcaktan bunaldıkları zaman kesinlikle buzlu veya çok soğuk su vermeyin. Bu boğaz ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olabilir. Özellikle ev içerisinde evcil dostunuzun dinlenmesi için serin bir yer ayırmanız da yine sıcaktan çok etkilenmeden dinlenebilmesini sağlayacaktır. Pati dostunuzu gezdirmek için en uygun zamanlar da güneşin etkisinin nispeten daha düşük olduğu sabah ve akşam saatleridir.

Yaz aylarında eğer hafta sonları 2-3 günlük seyahatlar yapmayı planlıyorsanız, evcil dostunuz da eğer sizinle birlikte yolculuk edecekse yola çıkmadan 7-8 saat önce yemek vermeyi kesmeniz, yol boyunca mide bulantısı ve dışkı probleminin olmasını engeleyecektir ancak su vermeyi kesmeyin. Eğer bu seyahatlariniz süresince evde evcil dostunuzu yalnız bırakmayı planlıyorsanız, bu sürenin 3 günden fazla olmaması gerekir. 3 günlük sürede bile imkan varsa evcil dostunuzun gezdirilmesi, taze gıda ve su ihtiyacının karşılanması ve evin havalandırılması için bir arkadaşınız veya komşunuz var ise veya profresyonel olarak evde bakım hizmeti veren yerlerle anlaşmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Yaz aylarında özellikle evcil dostlarımız kedi ve köpeklerin tüy kesimi konusu da ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte, burada kedinin ve köpeğin cinsi ve tüy yapısı da önemli bir rol oynamaktadır. Eğer köpeğinizin kürk yapısı çift katmanlı ise tüy kesimi yaptırmanın bir sakıncası olmamakla birlikte tek katmanlı ama uzun tüylü köpek cinsilerinde de tüy kesimi yapılabilir. Ancak tek katmanlı bir kürk yapısına ve kısa tüylere sahip köpek cinslerinde tüy kesimi yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kedilerde tüy kesimi yapılmasında bir sakınca olmamakla birlikte, tüy kesimi yapılan tüm evcil dostlarımızın güneşle direkt olarak temas ettirilmemesi, güneşli bir ortamda bulunulması gerekiyorsa da uygun koruyucu ince pet kıyafetleri giydirilebilir. Bu evcil dostunuzun kısalan tüyleri nedeniyle derisinin güneş ışınlarına maruz kalmasını engelleyecektir.

Evcil dostunuzun tüy kesiminin uzman pet kuaförler tarafından yapılması da evcil dostunuzun yanlış kesimden kaynaklanan sağlık sorunları yaşamasının önüne geçecektir.

Yaz aylarında yapılan en büyük hatalardan biri de evcil dostlarımızı kısa süreliğine de olsa araç içerisinde kapalı bırakmaktır.  Bu durum biz insanlar kadar, evcil dostlarımız için de ölümcül bir risk oluşturmaktadır. Pencereleri bir miktar aralık bırakmak da tam olarak bu riski ortadan kaldırmamakta, özellikle dışarıdaki sıcaklığın 30 derece civarında olduğu bir ortamda, araba içerisindeki sıcaklık 70 derecelere kadar çıkabilmektedir.  Bu nedenle çok kısa süreliğine de olsa evcil dostunuzu arabada kapalı bırakmamak gerekmektedir.

Bu önlemleri aldığınız takdirde yazın sıcaklarından en az şekilde etkilenerek , evcil dostunuzla beraber sağlıklı bir yaz geçirmek mümkündür. Bunların dışında evcil dostunuzda sık nefes alıp verme, ishal, kusma gibi problemlerin ortaya çıkması sıcaktan etkilenmelerinden dolayı olabilir. Bu gibi sağlık problemleriyle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışın.

Evcil dostunuzla beraber sağlıklı ve mutlu bir yaz mevsimi geçirmeniz dileğiyle, sevgiyle kalın.