Köpeklerin cildi, kendilerine hastır. Bilenin aksine, köpekler insanlar gibi terlemez. Bu nedenle köpeklerin insanlar gibi sık yıkanmasına gerek yoktur. Köpeğin derisindeki yağlar, onlara faydalıdır. Ciltlerindeki yağ bezeleri derisini yumuşak hale getirir. Derileri, insanlarınki gibi çok sık havayla temas etmez. Dolayısıyla, fazla yıkanma, ciltlerinin çatlamasına ve tüylerin cansızlaşmasına sebep olabilir. Yazın daha sık olmak kaydıyla, köpekler 3 ayda bir yıkanabilir.

 

Köpek Nasıl Yıkanmalıdır?

 

Dostunuzu ne sıcak ne de soğuk suyla yıkayın, onu yıkadığınız su her zaman ılık olmalı. Köpeğinizi yıkarken mutlaka ona özel bir şampuan kullanın çünkü insanlar için üretilen şampuanlarla, köpek için üretilen şampuanların pH değeri farklıdır. Onlar için üretilen bir şampuanı kullanmaz ve alalade bir şampuan kullanırsanız, egzema, deri ve tüy döküntüsü yaşanabilir ve mantar gibi deri hastalıklarına davetiye çıkarır. .Kullandığınız köpek şampuanın içinde yağ olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Kulağına yıkama esnasında su kaçmaması için, kulaklarını bir pamuk yardımıyla koruma altına alın. Ona yıkama esnasında mutlaka nazik olun. Dostunuzu yıkadıktan sonra mutlaka ama mutlaka kurulayın.