Uzun zamandır sahiplenmeyi istediğiniz dostunuzu sahiplendiğiniz ilk günler hem çok önemli hem de çok değerlidir.

İlk saatlerde, yeni dostunuz biraz endişeli görünebilir, bu doğaldır. Bilmediği kokular, daha önce görmediği kişiler ve yepyeni bir yer onu endişelendirir ve bu her köpek için doğal bir durumdur.

Ne Yapmalısınız?

Her şeyden önce, onun güvenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Köpeklerin göz temasına karşı derin bir hassasiyeti vardır. Ona vücut diliniz ve bakışlarınızla sevginizi verin. Ani hareketlerden ve yüksek sesten kaçının.

Daha sonra ise, onun yeni evini keşfetmesi için ona fırsat vermelisiniz. Köpekler, insanlar gibi yeni insanları görerek tanıyamazlar. Onların koklaması, tatması ve bu yolla keşfetmesi gerekir. Örneğin; onun bir odaya girmesini istemiyorsanız, girdiği zaman yüksek sesle onu korkutmak yerine, ona bazı kelimeleri (hayır, olmaz vb.) tekrar tekrar, yumuşak bir sesle öğretin.

Köpeklerin bir diğer güven unsuru da yemektir. Yemek saatlerine her daim sadık olun. Bu konuya sadık olmak, onda da sağlıklı bir davranış oluşmasında faydalı olacaktır. 2-3 aylık bir köpeği günde 3 kez beslemeniz gerektiğini unutmayın.

Yavru köpekler oyun oynamaya sıkça ihtiyaç duyar, bu konuda da sabırlı olmalısınız. Onlara oyuncak vermek yerine, oyununuzu birlikte oynayabilirsiniz. Böylece davranışlarını gözlemleyip, alışkanlık edinmesini/edinmemesini istemediğiniz şeyleri düzenleyebilirsiniz. Örneğin; yavru köpeklere ısırmanın kötü bir şey olduğu, oyunlar esnasında çok net bir şekilde öğretilebilir.

Onunla, uykusu sırasında da temas kurabilirsiniz. Size ne kadar erken güvenirse, ilişkiniz o kadar sağlıklı olacaktır.

Yeni dostunuzla harika zamanlar geçirmeniz dileğiyle… Unutmayın, yavru dostunuzla ilgili her türlü sorunuz için bizimle temasa geçebilirsiniz!